Kompjuteri i nove tehnologije postali su danas neizostavan deo svakodnevnog života, a bilo je samo pitanje vremena kada će se takav preokret dogoditi iu dentalnoj medicini.
CAD-CAM je skraćenica za engleske pojmove computer-aided design/computer-aided manufacturing (kompjuterski potpomognuti dizajn/kompjuterski potpomoguta izdrada). CAD-CAM tehnologija već se decenijama primenjuje u svemirskoj tehnologiji, brodogradnji, te automobilskoj i avio industriji. Početkom 80-ih godina CAD-CAM se polako uvodi u stomatologiju radi poboljšanja preciznosti i brzine izrade protetskih nadoknada (krunice, mostovi, inlai). U počecima je izrada bila vrlo zahtevna i ne toliko brza, međutim danas uz intraoralne 3D skenere ii kompaktne stomatološke petak osovinske glodalice, postupak je vrlo pouzdan, brz i prijatan kako za praktičara tako i za pacijenta.
CAD-CAM tehonologija pomaže stomatologu i tehničaru proizvesti najpreciznije protetske nadoknade (inlai, onlai, krunice, mostovi) savršenog anatomskog oblika, veličine i estetike. CAD-CAM tehnologija je najviše zastupljena u protetici, međutim s vremenom uočavamo sve veću upotrebu CAD-CAM tehnologije i u drugim granama dentalne medicine. Materijal koji se koristi u CAD-CAM tehnologiji su metali, akrilati, titani i zirkon. Zirkon je nov materijal on je čvrst, dimenzijski stabilan te biokompatibilan materijal, koji se lako obrađuje te daje savršenu estetiku i funkciju.
Prednosti CAD/CAM tehnologije:
1. Nije potrebno uzimati otisak zuba
2. Nema potrebe za izradom privremenih zuba
3. Potreban je samo jedan posetu stomatologu
Faze stvaranja savršenog zuba
Nakon brušenja i prepariranja po tačno određenim pravilima (ako se zub preparira za ljuskicu, dovoljno je skinuti tanki sloj zuba od samo 0,3 mm), skeniramo zub posebnom 3D kamerom povezanom sa računarom. Pri snimanju brušeni zubi se prikazuju na ekranu pod velikim uvećanjem što omogućava uvid u najmanje greške i njihovo pravovremeno rešavanje, čime je uveliko olakšan i ubrzan rad stomatologa. Obrada i priprema zuba za protetski rad mora biti krajnje precizna jer u suprotnom CAD-CAM program ne dopušta prelazak na sledeću fazu izrade. Pri uzimanju intraoralnog skena u obzir se uzimaju svi parametri - preparacija za buduću ljuskicu (veener) ili ljuskicu, te suprotni zubni niz odnosno zagrizaj. Nakon snimanja, koje traje samo nekoliko minuta, računar simulira zagrizaj i kretnje čeljusti kako bi protetski nadomjesci osim estetskih zadovoljavali i funkcijske zahvate (ugriz, govor, žvakanje) dugi niz godina. Osim za dobijanje savršene estetike, CAD-CAM tehnologijom uspeli smo pacijentima obezbediti savršenu funkcionalnost.